Zajęcia „Bezpieczeństwo w sieci”


W dniach 17 i 24 marca 2015r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z komputera i Internetu, prowadzone przez pana Roberta Turskiego.
Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach „Bezpieczeństwo w sieci – zagrożenia związane z cyberprzemocą”, mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy, niebezpiecznych treści oraz ochrony danych osobowych. Natomiast na odrębnych szkoleniach rodzice pogłębiali swoją wiedzę na temat w/w zagrożeń, poznając skalę niebezpiecznych zjawisk wśród dzieci i młodzieży oraz otrzymali cenne porady związane z profilaktyką. Prowadzący zajęcia polecił rodzicom i nauczycielom inspirującą literaturę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci.

Poniżej znajdują się najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci (informacje pochodzą ze strony www.helpline.org):

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.
W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które jej doświadczyły czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradność, wstyd, upokorzenie, strach czy złość.
Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma poczucie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak:
ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego
podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach
włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora czy konto w grze)
publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają
tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów
pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

Osoby, które doświadczają cyberprzemocy często czują się osamotnione i cierpią.

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:
*powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.
*postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
*zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
* jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie www, zrób jej screen - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz "Print Screen" (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V". Pamiętaj, aby zapisać plik!
*jeśli obawiasz się powiedzieć
o problemie osobie dorosłej skorzystaj
z bezpłatnej infolinii np. pod numerem 800 100 100.

Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:
*nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości
*pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o sytuacji *zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt ze specjalistami np. poprzez stronę www.helpline.org.pl (lub sam skorzystaj, aby dowiedzieć się jak jeszcze można pomóc).
psycholog Agnieszka Pieczyńska


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM