Przyjaźni skarb


Z badań socjologów wynika, że większość długotrwałych przyjaźni nawiązujemy
w wieku dziecięcym i nastoletnim, przy tym są one bardziej spontaniczne i szczere niż przyjaźnie dorosłych.
Czym zatem charakteryzuje się prawdziwy przyjaciel i jak go odróżnić od tego fałszywego?Najważniejsze cechy dobrego przyjaciela to wyrozumiałość, otwartość, empatia, umiejętność słuchania, solidarność, bycie dostępnym wówczas, gdy jest się potrzebnym, umiejętne dawanie wsparcia, bycie godnym zaufania a także nie działanie na szkodę drugiej osoby. Prawdziwa przyjaźń ma ogromne znaczenie dla naszego prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Uczy też odpowiedzialności za drugiego człowieka. Jest to relacja wyjątkowa pod wieloma względami miedzy innymi dlatego, że w przyjaźni jesteśmy akceptowani nie udając, będąc w pełni sobą. Chcąc być dobrym przyjacielem nie możemy wymagać by druga osoba robiła coś wbrew sobie, swoim przekonaniom i zasadom. Jednocześnie prawdziwy przyjaciel powinien umieć zwrócić uwagę, gdy druga osoba postępuje niewłaściwie.
Czasem niewielki konflikt może sprawić, że przyjaźń się skończy – bliskie relacje, choć piękne, czasem są bolesne i kruche. Nawet jeśli jedna przyjaźń się skończy to warto podejmować ryzyko kolejnej, choć czasem trzeba na taką osobę poczekać dłużej.
Czasem od pierwszego spotkania nawiązujemy z kimś bardzo dobrą więź, czasem jednak potrzeba włożyć nieco własnych starań. Jakie są sposoby na nawiązywanie przyjaźni?

To przede wszystkim robienie tzw. pierwszych kroków. Biorąc odpowiedzialność za swoje przyjaźnie, podejmujesz decyzję, że chcesz się zbliżyć do wybranej osoby. Jasne, że do tego potrzeba zaufania, jednak ponosisz pewne ryzyko. Nigdy nie masz stuprocentowej pewności, że druga osoba zachowa się tak, jak sobie tego życzysz. Ale możesz np. powiedzieć o tych swoich obawach lub oczekiwaniach. Drugiej stronie, znając je, łatwiej będzie na nie odpowiedzieć.
Rozejrzyj się wokół. Na pewno dostrzeżesz kogoś, komu warto zaoferować swój czas, sympatię i odrobinę zaufania.
Kolejną rzeczą zbliżającą do siebie ludzi jest proponowanie pomocy. Kiedy wiesz, że ktoś czegoś potrzebuje, możesz zaoferować swoją pomoc. Nie bądź jednak nachalny, ponieważ druga strona może nie chcieć pomocy. Jeśli osoba da wyraźny sygnał, że tego nie chce, należy się wycofać, informując ewentualnie, że jeśli zmieni zdanie, to może się do Ciebie zwrócić.

Obok proponowania pomocy tak samo ważna jest umiejętność proszenia o nią. To często bardzo dobry powód do powstania i pogłębiania z kimś więzi. Wszyscy lubimy czuć się pomocni, potrzebni i od czasu do czasu zrobić coś dla kogoś. Tylko nie zawsze mamy ku temu okazję. Naucz się mówić o tym, czego potrzebujesz, a z pewnością znajdzie się ktoś, kto będzie chciał te potrzeby zaspokoić. Tutaj również ponosisz ryzyko związane z tym, że przyznając się do jakiejś słabości, odsłaniasz się i ktoś potem może w ten punkt uderzyć. Wybieraj więc dokładnie osoby, które będziesz o coś prosić. Czasami naprawdę warto zaryzykować - ale to Ty decydujesz kiedy i z kim.
Uśmiechaj się często. Każda okazja jest dobra do tego, żeby uśmiechnąć się do kogoś, powiedzieć mu, że dobrze wygląda, że się za nim tęskni czy że chciałoby się częściej z nim rozmawiać lub pójść na spacer. Każda okazja jest dobra do tego, żeby spędzić z kimś trochę czasu, szczerze porozmawiać czy zrobić coś dla siebie nawzajem.
Podstawowa zasada jest jednak prosta: BĄDŹ PRZYJACIELEM TAKIM, JAKIEGO CHCESZ MIEĆ.

Agnieszka Pieczyńska
psycholog szkolny


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM