Inny nie znaczy gorszy


„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.” Tak brzmi definicja tolerancji zawarta w Deklaracji Zasad Tolerancji przyjętej w 1995r. podczas Konferencja Generalna UNESCO.O tolerancji nie mówiłoby się tak wiele gdyby nie była ona tak bardzo istotna dla każdego kraju i narodu. Dotyczy ona społeczeństw i poszczególnych jednostek. Tolerancja to niezbędny element do stworzenia harmonijnego życia społecznego. Ze społeczeństwa nie wolno bowiem wykluczać osób, którzy maja inny kolor skóry, wyznają inną wiarę, pochodzą z innego kraju. Jest to pierwsza zasada demokracji – równość i wolność dla wszystkich ludzi.
Jeżeli nad wcielaniem w życie zasad tolerancji zajmują się wielcy tego świata, to czy my, zwykli obywatele, możemy coś jeszcze zrobić w imię tolerancji?
Oczywiście, że tak. W rękach każdego z nas istnieje możliwość zmiany społeczeństwa na lepsze, pozbawione barier spowodowanych pochodzeniem czy religią. Każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznie w otoczeniu, które stanowi jego życie codzienne a także mieć prawo do swoich opinii i poglądów. Każdy z nas wyraża chęć życia w społeczeństwie lepszym, pozbawionym przemocy i krzywdy wobec innych ludzi. Tolerancja to jeden z niezbędnych elementów prowadzących do takiego stanu. Szacunek dla innych, współczucie dla pokrzywdzonych przez los i chorych to czynniki prowadzące do stworzenia bardziej przyjaznego otoczenia. Nikt z nas przecież nie chciałby być potępianym i dyskryminowanym. Warto czasami postawić się na miejscu takiego człowieka i utożsamić się z jego uczuciami. Pamiętajmy, że to nie w osobach dyskryminowanych tkwi problem, ale w naszych postawach i uprzedzeniach.
To właśnie ludzie stanowiący większą część społeczeństwa uniemożliwiają poprawne funkcjonowanie poprzez narzucanie wymyślonych norm i wartości, które tak naprawdę nie prowadzą do niczego dobrego i często okazują się krzywdzące wobec innych ludzi. Tolerancji dlatego tez należy powiedzieć stanowcze tak pod warunkiem, iż odnosi się ona do ludzi, którzy swoim zachowaniem i poglądami nie wpływają w sposób negatywny na innych. Przyzwalanie na złe zachowanie nie może być mylone z tolerancją! Nie wolno przejść obojętnie obok takiego postępowania innych ludzi, które może być niebezpieczne i szkodliwe lub zagrażać życiu i zdrowiu innych ludzi.
Pamiętaj!
Tolerancja to:
• Respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
• Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
• Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
• Docenianie rozmaitości kultur;
• Otwarcie na cudze myśli i filozofię;
• Ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
• Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM