Globe 2015/2016Podsumowanie sezonu badawczego 2015/2016

 

 

Tegoroczny sezon badawczy w ramach Programu Globe podsumowaliśmy w terenie. Udaliśmy się tym razem do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
W Muzeum Przyrodniczym mieszczącym się w zabytkowym XVI wiecznym spichlerzu podziwialiśmy 200 skamieniałości pochodzących z kamieniołomów w Piotrawinie, Kazimierzu, Nasiłowie i Bochotnicy. Obok siebie można było zobaczyć m.in. amonity, belemnity czy mozazaury, które wyginęły 65 mln. lat temu.
Na wystawie w formie panoramy W przełomowej dolinie środkowej Wisły obejrzeliśmy wyjątkowe walory jednego z najpiękniejszych odcinków największej z polskich rzek, w szczególności zaś przebogaty świat ptaków.
Największą jednak atrakcją okazała się godzinna wędrówka po Krainie Lessowych Wąwozów gdzie realizowaliśmy zadania w ramach Programu Globe. Najgęstsza w Europie sieć głębokich wąwozów i głębocznic - osiągająca miejscami natężenie aż 11 km długości na kilometr kwadratowy. Głębocznice mają pionowe ściany, osiągające wysokość nawet kilkunastu metrów i niemal pozbawione roślinności. Oplatają je korzenie drzew tworzące niezwykłe kompozycje.Ze względu na trudność zaadoptowania wąwozów pod uprawy rolne porasta je zazwyczaj liściasty las zwany grądem, składający się w dużej mierze z grabów, dębów i lip, o bogatym gatunkowo runie, które wczesną wiosną zakwita łanami białych zawilców i niebieskich przylaszczek. Duże zacienienie i wilgotność, jakie panują w wąwozach dają doskonałe warunki do rozwoju grzybów, porostów oraz mszaków i paprotników. Z kolei korony drzew upodobały sobie liczne gatunki ptaków.

Z danych meteorologicznych zbieranych podczas badań przez cały rok sporządziliśmy kolejny raport meteorologiczny.
Zapraszamy wszystkich chętnych za rok.

 


W roku szkolnym 2015/2016 kontynuujemy rozpoczęte w 2011 r. badania meteorologiczne w naszym szkolnym ogródku meteorologicznym.

Prace badawcze rozpoczęliśmy od wyprawy do stacji meteorologicznej w Puławach. Tam poznaliśmy sposoby pomiaru temperatury gruntu i nasłonecznienia. Mogliśmy zobaczyć najstarsze zapiski prognozy pogody z 1940 r.

Podobnie jak w roku poprzednim będziemy prowadzić badania składników pogody, wykorzystują specjalistyczny sprzęt w szkolnym ogródku meteorologicznym.

Codziennie o godzinie 12.30 badamy za pomocą przyrządów meteorologicznych temperaturę powietrza maksymalną, minimalną i aktualną; ciśnienie atmosferyczne; kierunek wiatru.
Obserwując niebo określamy stopień zachmurzenia i rodzaj chmur.
Za pomocą deszczomierza określamy wysokość opadów atmosferycznych a w zimie mierzymy grubość pokrywy śnieżnej.

Wyniki badań raportujemy co tydzień na amerykańską stronę internetową GLOBE,
Co miesiąc sporządzamy raporty meteorologiczne.


Wszystkich miłośników meteorologii serdecznie zapraszamy !

Członkowie Programu GLOBE :
Aleksandra Blacha
Karolina Zakościelna
Piotr Szychta
Magdalena Strycharczuk
Julia Strycharczuk
Magdalena Zaniewska
Karolina Zarczuk
Jakub Kaliński
Magdalena Krasowska
Patrycja Morawska


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
21-05-2018
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910


Powered by apemCMS - © 2006 APEM