Globe 2010/2011


Uczniowie naszej szkoły od roku szkolnego 2010/2011 biorą udział w programie edukacji ekologicznej „Człowiek, klimat i środowisko naturalne” składający się z projektów tematycznych, których zakres treści odzwierciedla hasło programu. Ma charakter interdyscyplinarny, łączy naukę z rzeczywistością życia codziennego oraz ukazuje nierozerwalny związek człowieka z przyrodą.

Program realizowany jest na dwóch płaszczyznach: naukowo - badawczej (monitoring pogody i środowiska) i edukacyjno - propagandowej (sesje warsztatowe połączone z konkursami, quizami i in. formami aktywnej edukacji ekologicznej).
W ramach I edycji programu realizowany będzie wieloletni projekt: „Ludowe i naukowe przewidywanie pogody”. W związku z tym szkoła nasz przystąpiła do Ogólnoświatowego Programu Badawczego GLOBE ,dzięki któremu będzie miała dostęp do ogólnoświatowej bazy danych pomiarowych, materiałów edukacyjnych, warsztatów, konkursów a przede wszystkim będzie miała realny wkład w badanie zmian klimatycznych oraz udział w globalnym partnerstwie na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W ramach projektu założyliśmy ogródek meteorologiczny , gdzie będziemy wykonywać pomiary wybranych składników pogody.
Dane z pomiarów wykorzystywane będą do naukowego prognozowania pogody i zamieszczane na specjalnie do tych celów utworzonej stronie internetowej oraz przesyłane do bazy danych pomiarowych projektu GLOBE. Równolegle będą prowadzane obserwacje przejawów sezonowości w przyrodzie związanych z badanymi składnikami pogody. W tej części przewidziano obserwowanie i omówienie zjawisk, które niegdyś były wykorzystywane do przewidywania tzw. ludowej prognozy pogody oraz naukową weryfikację przysłów ludowych związanych z klimatem.

Jako podsumowanie sezonu badawczego organizowane będą corocznie sesje warsztatowe, na których w formie warsztatów, konkursów, quizów i in. form aktywnej edukacji ekologicznej poruszane będą bieżące problemy ochrony środowiska. Pierwsza edycja Międzyszkolnych Spotkań Ekologicznych odbędzie się pod hasłem „Chrońmy klimat - łatwo powiedzieć ale jak wykonać”.
Już pod koniec października zamieścimy pierwsze wyniki pomiarów dokonane w naszym ogródku meteorologicznym .

Opiekunowie projektu:

A. Brudzińska
E. Madejczyk-Daniluk
 


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
21-05-2018
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910


Powered by apemCMS - © 2006 APEM