Zdrowie na talerzu


Właściwa, zbilansowana dieta jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych.Do najczęściej występujących chorób tego typu należą:

  1. choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze; miażdżyca i jej powikłania np. udar mózgu i niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie)
  2. choroby układu pokarmowego (np. jelita grubego, żołądka, wątroby, kamica żółciowa)
  3. cukrzyca typu 2
  4. otyłość
  5. bulimia, anoreksja
  6. niedokrwistość z niedoboru żelaza
  7. osteoporoza
  8. niektóre choroby nowotworowe (żołądka, jelita grubego)
  9. próchnica zębów

Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do innych problemów, takich jak: trudności w uczeniu się, ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie, obniżenie koncentracji uwagi, senność, szybka męczliwość mięśni.
Odpowiednie, zdrowe żywienie jest często ważnym elementem leczenia wielu chorób, zalecanym również wtedy, gdy konieczne jest już stosowanie leków. W dzisiejszych czasach powszechnym problemem stają się choroby przewlekłe rozwijające się z powodu zbyt kalorycznej diety i braku ruchu, czego konsekwencją jest nadwaga i otyłość oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne. Równie niebezpieczne dla zdrowia może być niedożywienie, stosowanie diet odchudzających polegające nie tylko na niedoborze spożywanych kalorii, ale też na niepełnowartościowym żywieniu, prowadzącym do niedoborów pokarmowych. Choroby takie jak anoreksja i bulimia mogą prowadzić do bardzo poważnych (często nieodwracalnych) zaburzeń funkcjonowania organizmu a nawet śmierci.
Co zatem możemy zrobić, aby utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji? Poniżej znajdziecie kilka podstawowych zasad:
Odżywiaj się regularnie
Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu i zabezpiecza nas przed nagłym i nieprzyjemnym uczuciem głodu, nad którym trudno zapanować. W ten sposób bronimy się przed spożywaniem dużych posiłków zawierających nadmiar kalorii, których nasz organizm nie potrzebuje.
Należy spożywać przynajmniej 3 podstawowe posiłki dziennie (I śniadanie, obiad, kolacja), a jeszcze zdrowiej będzie dołączyć dwie przekąski (II śniadanie i podwieczorek).
Staraj się jadać posiłki o stałych porach. Jeśli będziemy spożywać posiłki o różnych porach – to organizm będzie rozregulowany i nie będzie pamiętał kiedy jest pora posiłku. Skutkować to będzie magazynowaniem substancji zapasowych, a w efekcie przybranie na wadze będzie tylko kwestią czasu.

Dbaj o różnorodność posiłków

Im bardziej zróżnicowana będzie dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostanie dostarczonych do organizmu. Żadne suplementy dietetyczne nie mogą zastąpić dobrze zbilansowanej diety. Pamiętaj, że znacznie większe korzyści płyną ze spożywania owoców i warzyw obfitujących w witaminy niż z suplementacji tych witamin sztucznymi preparatami.

Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu

O ile spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i cholesterolu rzeczywiście warto mieć pod kontrolą, o tyle tłuszcze roślinne i ryby są korzystne dla naszego zdrowia. Warto więc zamienić tłuste mięsa i wędliny na tłuste ryby morskie, smalec i masło na oleje roślinne lub miękkie margaryny, a śmietanę na odtłuszczony jogurt. Nasz organizm nie może wytwarzać korzystnych dla naszego zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego ich obecność w rybach morskich (śledź, makrela, szprotka, łosoś) jest dla nas cennym źródłem pokarmowym. Kwasy te mają udowodnione działanie poprawiające skład krwi. Niekorzystne dla naszego organizmu są za to kwasy tłuszczowe trans, występujące obficie w produktach typu fast-food, w margarynach twardych i tłuszczach piekarniczych.

Spożywaj dużo warzyw i owoców

Warzywa i owoce to bardzo dobre źródło licznych witamin i składników mineralnych. Zwłaszcza warzywa, z uwagi na dużą zawartość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie, ale małą zawartość tłuszczu – powinny się znaleźć w trzech głównych posiłkach. Najlepiej jednak stosować zasadę pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.

Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych
Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim produkty zawierające cukry złożone o niskim indeksie glikemicznym, czyli tzw. zdrowe węglowodany. Zalicza się tu m.in. chleb z mąki z pełnego przemiału, makarony razowe, ryż brązowy, płatki owsiane. Należy pamiętać, że produkty zawierające zdrowe węglowodany to także bardzo dobre źródło błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie, zwłaszcza zawarty w otrębach i suchych nasionach roślin strączkowych, w znacznym stopniu przyczynia się do właściwej pracy przewodu pokarmowego oraz w zapobieganiu rozwojowi choroby nowotworowej (raka jelita grubego).

Pij wodę

Woda pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, przyczynia się do utrzymania stałej temperatury ciała. Ponadto transportuje składniki odżywcze do komórek naszego ciała oraz wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych. Pamiętaj, aby codziennie pić wodę (najlepiej niegazowaną) małymi porcjami. Sporadyczne jej picie w bardzo dużych ilościach może wypłukiwać sole mineralne z naszego organizmu. Nie dopuszczaj także do uczucia pragnienia, bo jest to sygnał świadczący o częściowym odwodnieniu. Jeśli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej cytrynę i świeżą miętę – otrzymasz niezwykle orzeźwiający napój.

Unikaj nadmiaru soli
Sód zawarty w soli rzeczywiście jest składnikiem niezbędnym dla organizmu człowieka, lecz spożywany w nadmiarze może się przyczyniać do wystąpienia wielu zaburzeń, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego. Ograniczyć należy nie tylko dosalanie produktów, ale także produkty szczególnie w sól obfitujące, mocno przetworzone: konserwy mięsne, koncentraty zup i sosów, dania gotowe, frytki i przekąski takie jak chipsy, paluszki i solone orzeszki. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g dziennie, czyli jednej płaskiej łyżeczki.
Kilka praktycznych wskazówek, jak ograniczyć ilość soli w diecie:
•    usunąć solniczkę ze stołu i starać się nie dosalać produktów żywnościowych – przyzwyczajenie się do mniej słonego smaku to tylko kwestia czasu
•    zamiast soli używać innych przypraw, np. ziół świeżych i suszonych
•    unikać mieszanek przyprawowych, ponieważ zawierają bardzo dużo soli
•    wybierać produkty świeże, nieprzetworzone
•    jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z soli, używaj soli sodowo-potasowej, zawierającej mniej sodu
•    kupując produkty żywnościowe, należy czytać etykiety i wybierać produkty z małą ilością soli.

Nie objadaj się słodyczami

Od dzieciństwa są naszą pokusą, której często ulegamy. Sięgamy po nie, kiedy szybko potrzebujemy dawki cukru, kiedy jesteśmy zestresowani, mamy gorszy dzień. Trudno się od nich odzwyczaić, ale należy pamiętać, że zawierają dużą ilość niezdrowych tłuszczy i cukrów. Dlatego warto spróbować zastąpić słodycze zdrowymi i równie słodkimi owocami lub przynajmniej znacznie ograniczyć ich ilość.


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM