Potęga motywacji


Motywacja. Jest motorem naszych działań. Ważna w życiu szkolnym i nie tylko.
Motywację możemy podzielić na wewnętrzną (uczę się tego, bo to mnie interesuje) oraz motywację zewnętrzną, która regulowana jest systemem kar i nagród. Oczywiście znacznie łatwiej i szybciej ludzie uczą się tego co lubią, co ich pasjonuje. Pamiętajmy, że motywacja zmienia się w różnych momentach życia, co oznacza, że cały czas powinniśmy dbać o to, aby była na odpowiednio wysokim poziomie, inaczej mówiąc, aby chciało nam się chcieć.
Ponieważ każdy człowiek ma inne wartości i priorytety, warto mieć swoje indywidualne sposoby automotywacji. Istnieją jednak pewne uniwersalne działania, które pomagają wzmocnić motywację do pracy i nauki. Do wypróbowania od zaraz!Zapytaj siebie: Dlaczego warto się uczyć?
„Bo lubię się uczyć”, „Bo chcę się dostać do dobrej szkoły średniej”, „Bo lubię wiedzieć więcej”, „Bo ucząc się ćwiczę pamięć”, „Bo cieszą mnie dobre oceny”, „Bo mam wyższe ambicje”, „Bo zależy mi na dobrej opinii” itd., itd. Czasami wystarczy znaleźć wystarczająco dobry powód do nauki i często sobie o nim przypominać a problemy
z motywacją znikną.
Zrób analizę zysków i strat
Zabierając się do nauki pomyśl co zyskujesz jeśli będziesz się uczył na bieżąco i jakie negatywne konsekwencje poniesiesz, jeśli tego nie zrobisz. Zyski to np. usystematyzowana wiedza (która zostaje w głowie o wiele dłużej, niż w przypadku uczenia się 1-2 dni przed sprawdzianem), spokój na każdej lekcji – gdy nauczyciel pyta lub piszesz kartkówkę, przespane noce przed egzaminem/sprawdzianem, radość po zdanym egzaminie, satysfakcja
z dobrych ocen, zadowolenie rodziców czy nauczycieli oraz paradoksalnie więcej czasu każdego dnia, bo ucząc się na bieżąco uczysz się szybciej. Natomiast straty to: nieprzespane noce, stres, brak czasu na przyjemności z powodu nadmiaru nauki lub egzaminów poprawkowych, brak promocji do następnej klasy, konsekwencje wymierzone przez rodziców/opiekunów.
Zacznij od zaraz!
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem nauki jest powtarzanie materiału po każdej lekcji. Systematyczna nauka przez okres dwóch tygodni da o wiele lepsze efekty niż zostawienie wszystkiego na ostatnie dwa dni. Działaj w myśl powiedzenia: „Co masz zrobić jutro, zrób dziś!”.

Podziel materiał na mniejsze części
Podziel materiał na małe partie i ucz się systematycznie, bo w noc przed sprawdzianem zwyczajnie nie uda Ci się wszystkiego nauczyć, tym bardziej, że zmęczenie
i niewyspanie znacznie pogarszają Twoje możliwości.

Wyznacz sobie nagrodę
Nagradzaj się za każdy sukces, nie tylko ten wyznaczany ocenami. Ważne jest co Ty uznajesz za sukces, pokonanie swoich słabości np. samodzielne rozwiązanie zadania, z którym wcześniej sobie nie radziłeś. Nie musi to być nagroda materialna – z pewnością nagrodą może być również relaks przy ulubionej muzyce, pół godziny rozmowy na Facebooku z dawnym znajomym, spacer czy przejażdżka na rowerze.

Zmień przekonania na temat nauki
Jeżeli masz przekonanie, że nauka jest nudna, trudna i czasochłonna to warto wykonać wysiłek, aby zmienić sposób myślenia. Jeśli rozpoczynasz naukę z myślą: „Nigdy się tego nie nauczę”, to jest bardzo prawdopodobne, że tak właśnie będzie. Co zatem zrobić? Wybierz  pozytywne przekonania na temat nauki, które przemawiają do Ciebie najbardziej i powtarzaj je zanim siądziesz do książek. Mogą to być wymyślone przez Ciebie zdania lub któreś z poniższych:
Wszystkiego jestem w stanie się nauczyć jeśli tylko zechcę.
Wszystko co czytam zapamiętuję za pierwszym razem.
Nauka daje mi zadowolenie i satysfakcję.
Jestem w stanie się tego nauczyć.
Dam radę.


Uporządkuj przestrzeń wokół siebie
Podziel ją tak, by ułatwić sobie pracę, a bałagan przestanie dekoncentrować. W procesie automotywacji istotne znaczenie ma miejsce, w którym wykonujemy prace. Dlatego też warto posprzątać swoje miejsce pracy i dzięki temu łatwiej będzie można skoncentrować się na bieżącym zadaniu i nie oglądać całej sterty innych zaległych, bądź przyszłych obowiązków, która będzie Cię rozpraszać i zniechęcać.
Jeśli przeraża Cię ogrom obowiązków to stwórz sobie plan działania, w którym umieścisz  cel, a w punktach kolejne kroki do jego osiągnięcia i czas na ich wykonanie.

Zadbaj o przyjemne otoczenie

Jeżeli człowiek pracuje w warunkach wywołujących dyskomfort takich jak zbyt wysoka lub niska temperatura, złe oświetlenie czy hałas, wówczas trudno skoncentrować się na nauce lub pracy. Dlatego też usuwanie owych niepożądanych warunków czy wręcz upiększenie otoczenia w taki sposób, aby dobrze nam się pracowało pomoże w sprawnej realizacji obowiązków. Możesz też umieścić w widocznym miejscu jakieś motywujące Cię hasło.
Korzystaj ze wsparcia innych

Jeśli mamy gorszy dzień, zwróćmy się o pomoc do najbliższych. Czasami zwykła rozmowa z osobą, która jest dla nas ważna pozwala odzyskać siły i chęci do działania. Jednak wybierajmy osobę, o której wiemy, że myśli podobnie i wesprze nas w działaniu. Przykładowo, w sytuacjach niskiej motywacji do nauki nie zwracaj się do kolegi, który nie widzi sensu w zdobywaniu wiedzy i jeszcze bardziej zniechęci do działania.

Bądź wytrwały
Nie warto zniechęcać się porażkami, ale należy wyciągnąć z nich wnioski i naukę na przyszłość. Dzięki naszej elastyczności i „otwartemu umysłowi", po pewnym czasie systematyczna nauka zacznie sprawiać przyjemność.

Zrzuć ciężar
Często ludzie borykają się z zadaniami, których nie mają ochoty wykonać, bądź wydają się one niewykonalne. Wówczas myślimy o nich często i z pewną dozą strachu. Należy wówczas wziąć się intensywnie do pracy, aby jak najszybciej pozbyć się uciążliwego problemu. Zaoszczędzimy sobie stresu a dane zadanie i tak nas nie ominie.

Nakarm swój mózg
Aby mieć siłę do pracy należy zadbać o swój organizm. Wszelkie zmęczenie czy choroby osłabiają koncentracje
i zniechęcają do pracy. Dlatego też stosowanie odpowiedniej diety i dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin jest niezbędne (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Zdrowie na talerzu”).


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM