Patrzysz w lustro


UWIERZ W SIEBIE

 

Patrzysz w lustro, zdarza Ci się to coraz częściej...W twoim wzroku jest lęk, boisz się spojrzeć ponownie, ten obraz zaczyna się powtarzać, zaczyna Cię to męczyć....Czujesz się gorsza od innych . Ot, taka życiowa niezdara. Coraz trudniej uwierzyć Ci w swoje możliwości.Rezygnujesz z trudniejszych zadań, bo boisz się, że mogłabyś sobie nie poradzić.

Z drugiej strony pragniesz osiągać sukcesy, chcesz być dostrzeżona, mieć wspaniałych przyjaciół, tą najbliższą Ci osobę, z którą można o wszystkim porozmawiać. Zazdrościsz innym siły przebicia, pewności siebie, urody, fajnych ciuchów. Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje, czego Ci brak, że czujesz się gorsza?!

 Musisz jednak uważać by nie popaść w kompleksy. Nie możesz stać się wiecznie zrzędzącą osobą, która niczego nie lubi i do niczego nie dąży.

Musisz  wiedzieć, że tak naprawdę nie ma ludzi, którym pewność siebie towarzyszy w każdej sytuacji. Każdy miewa wątpliwości, a pytanie czy ja się do tego nadaję, czy na pewno się sprawdzę , czy mi się to uda ? zadaje sobie każdy.

I to jest całkiem naturalne.

Tylko Ty możesz odpowiedzieć sobie na te pytania,  wiesz jakie masz problemy i  możesz je pokonać.

 Zajrzyj w swoją przeszłość, przemyśl kontakty z rodzicami, koleżankami, chłopakami.

Problem zaczyna się, jeśli niepewność towarzyszy Ci stale. Wtedy Twoje życie staje się pełne frustracji. Ciągle rozmyślasz nad sobą, porównujesz się z innymi, wyszukujesz cech, których Ci brak. Nie wierzysz, że cokolwiek może Ci się udać, brak Ci zdecydowania, odwagi, trudno podjąć Ci jakąkolwiek decyzję.

Nie warto porównywać się z innymi! TO pułapka, która utrudnia dostrzeżenie i akceptację własnej indywidualności.

Może zdarzały się w Twoim życiu sytuacje, które spowodowały, że nabrałaś przekonania o swojej niskiej wartości, może nadal słyszysz tak gorzkie dla ciebie słowa: ale z ciebie gapa, nic nie potrafisz, pozbieraj się wreszcie.

A ty tak bardzo potrzebowałaś akceptacji ....

Zaczynasz dostrzegać, że Twoje zachowanie prowadzi do błędnego koła. Zaczynasz zdawać sobie sprawę , że pewność siebie staje się czymś bardzo ważnym, wręcz niezbędnym...

Ponownie stań przed lustrem, pokonaj niepewność, spójrz odważnie na swoje odbicie. Spróbuj dostrzec w sobie zalety,  i na nich się skup, bo do tej pory ich nie dostrzegałaś.

 Zauważ jak pięknie być sobą ! Pomyśl, że jesteś osobą wyjątkową, inną niż wszyscy. Możesz wyrażać siebie poprzez niepowtarzalny styl, popracuj nad swoim wyglądem, rozwijaj swoje zainteresowania, pokaż swoje JA. Nie sugeruj się opiniami innych , bo często są fałszywe, podejdź do nich bardziej krytycznie, Ty wiesz najlepiej jaka jesteś, nie pozwól sobą manipulować. Zacznij myśleć o sobie dobrze!

Jeśli czujesz się gorsza, zachowujesz się, jakbyś naprawdę taka była. A wtedy ludzie tak Cię odbierają.

Jest to zadanie bardzo trudne, i zapewne nie uda Ci się za pierwszym razem. Na początku trudno będzie Ci się przełamać. Z dnia na dzień nie przeistoczysz się w osobę śmiałą i zdecydowaną. Z czasem nabierzesz przekonania, że nie jesteś gorsza od innych, i równie dobrze sobie radzisz . Zaczniesz poszukiwać, odnosić sukcesy, zapomnisz co znaczy porażka, niepewność. Ludzie są różni. Co innego im się podoba, oglądają różne filmy, słuchają różnej muzyki. I dlatego nigdy nie uda Ci się  dopasować do wszystkich . Zresztą po co to robić!?  Najważniejsza jesteś Ty sama. Jeśli spróbujesz  w każdej sytuacji  mówić to, co naprawdę myślisz nie raniąc przy tym innych od razu nabierzesz szacunku do samej siebie, a co za tym idzie znajomi i przyjaciele też spojrzą na Ciebie inaczej. To wymaga trochę ćwiczeń i wysiłku, ale ten trud z pewnością Ci się opłaci .

Poznasz swoją wartość, tak też zacznie postrzegać Cię otoczenie.

                Osoby nieśmiałe czują się samotne, mniej wartościowe i zazwyczaj nie potrafią ukryć swoich kompleksów. Zdradza je rumieniec, przygarbiona sylwetka, nerwowe gesty. Nieśmiałość przeszkadza w poznawaniu nowych osób i nawiązywaniu bliższych kontaktów, utrudnia wyrażanie opinii. Dlatego warto pracować aby ją pokonać.

 

Oto kilka zasad które mogą Ci pomóc:

1.Zawsze ustalaj plan działania, określ dokładnie co chcesz osiągnąć, wtedy innym będzie trudniej zbić Cię z tropu, zacznij od małych kroczków- jeśli chcesz pokonać  nieśmiałość wielokrotnie ćwicz sytuacje, których się obawiasz,

2.Zachowuj się jak osoba pewna siebie, zadbaj o wyprostowaną sylwetkę, podczas rozmowy patrz rozmówcy w oczy, zawsze myśl o Sobie dobrze, optymistyczne myśli sprawiają, że zaczynamy wierzyć we własne siły i umiejętności, wypowiedz wojnę kompleksom- nabierzesz odwagi i pewności Siebie,

3.Staraj się mówić wyraźnie, używaj prostych zdań, oddychaj głęboko i spokojnie, uśmiechnij się zanim coś powiesz, nie wstydź się zadawać pytań,

4. Dbaj o wygląd, Twoje włosy, paznokcie, makijaż, strój wpłyną na Twoje poczucie własnej wartości,

5. Uprawiaj sport- pomoże Ci to wzmocnić wiarę we własne możliwości, rozwijaj swoje zainteresowania, pokaż mocne strony,

6. Pomyśl jakie ciuchy, muzykę i zespoły,  książki lubisz , nigdy nie wstydź się swojej oryginalności,

6. Nawiązuj znajomości, rozmawiaj, odważnie  wypowiadaj swoje zdanie, prezentuj swoje umiejętności.

Najważniejsze to przestać  zastanawiać się jak odbiera nas otoczenie- to , ze inni na nas patrzą wcale nie oznacza, że źle nas oceniają. Często zachowanie takie jest wyrazem zainteresowania.

Tak więc Twój lęk przed brakiem akceptacji czy nie docenienia w większości przypadków jest bez podstawny. Często sama go wymyślasz.

 

pedagog

 


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM