Szkolna pogodynka

Dofinansowano ze środków
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Lublinie

Program GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) jest międzynarodowym programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska. W ramach Programu w 110 krajach świata, funkcjonuje sieć ponad 20000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, badających problemy ekologiczne środowiska oraz dzielących się informacjami z tego zakresu z całą międzynarodową społecznością.

Nasza szkoła jest już uczestnikiem tego programu.
W ramach tego projektu zainteresowani uczniowie w szkolnym ogródku meteorologicznym będą prowadzić pomiary wybranych wskaźników klimatycznych.
Uzyskane wyniki zestawiane na specjalnych formularzach przesyłane będą drogą internetową na amerykańska stronę Pogramu Globe.
Wyniki badań uczniów są wykorzystywane przez naukowców w ich badaniach, ale również są bazą dla tworzenia przez szkoły nowych podprojektów w ramach GLOBE.

Codzienne pomiary w czasie południa słonecznego:

• rodzaje chmur
  • zachmurzenie
  • temperatura aktualna
  • maksymalna temperatura w ciągu ostatnich 24 godzin
  • minimalna temperatura w ciągu ostatnich 24 godzin

Wszystkich miłośników meteorologii zapraszamy.
    Opiekunowie :
    A. Brudzińska
      E. Madejczyk-Daniluk

Globe 2016/2017

Już czwartego września rozpoczeliśmy kolejny sezon badań w ramach Międzynarodowego Programu Badawczego GLOBE.
Codziennie zmagamy się z palącym słońcem, ulewnym deszczem, silnym podmuchem wiatru, czy mrozem i zawieją śnieżną zimą.
Badania składników pogody dokonujemy za pomocą specjalistycznego sprzętu znajdującego się w szkolnym ogródku meteorologicznym.

Codziennie o godzinie 12.00 odczytujemy:
- temperaturę powietrza maksymalną, minimalną i aktualną;
- temperaturę gruntu;
- ciśnienie atmosferyczne;
- określamy kierunek wiatru;
- obserwując niebo określamy stopień zachmurzenia i rodzaj chmu;.
- określamy wysokość opadów atmosferycznych;
- mierzymy grubość pokrywy śnieżnej;

Raport z pomiarów przesyłamy na stronę amerykańską programu GLOBE.
Co miesiąc sporządzamy raporty meteorologiczne.

Wszystkich miłośników meteorologii serdecznie zapraszamy w poniedziałek na  godz. 14:00. sala nr 17.

Czekamy!!!
Opiekunowie: Anna Brudzińska, Elżbieta Madejczyk-Daniluk

Zespól Globe:

Emilia Sokołowska
Klaudia Woźniak
Alicja Nejman
Emilia Tatarczak
Natalia Ośko
Mikołaj Hetman

VI Spotkania Klimatyczne-Łęczna 2016

Dnia 17.11.2016r. w naszej szkole jak co roku odbyły się Spotkania Klimatyczne. W trakcie tego spotkania przedstawiliśmy zebranym działania jakie są prowadzone w naszej szkole w ramach Programu GLOBE.W tym roku przygotowaliśmy sprawozdanie z naszej działalności w formie prezentacji oraz na podstawie danych zebranych w ramach codziennych pomiarów składników pogody przez członków Globe, zmiany klimatyczne jakie zaszły jesienią w latach 2011-2015 w Łęcznej.

Globe 2010/2011

GLOBE 2011/2012