„Warto odżywiać się dla zdrowia!”, czyli spotkanie z dietetykiem


W dniach 17–26 listopada 2014r. w ramach kampanii dotyczącej zdrowego odżywiania gościliśmy w naszej szkole panią Małgorzatę Łukasik, dietetyka z firmy Natur House. Zdrowy styl życia, dieta i pułapki żywieniowe to tematyka, która była poruszana podczas spotkań z uczniami.



Pani dietetyk udzieliła wielu cennych rad na temat zdrowego odżywiania, wskazała najczęściej popełniane błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem popularnych w Internecie oraz kolorowej prasie diet, wskazując ich wady.
Uczniowie dowiedzieli się, iż prawidłowe żywienie to najbardziej skuteczny i korzystny sposób zapobiegania chorobom. Uczniowie powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby pożywienie składało się z siedmiu podstawowych substancji (6 grup składników odżywczych i wody), które pełnią różne role w organizmie. Żywienie, które zapobiega chorobom, powinno zawierać ograniczoną ilość tłuszczu, z przeważającym udziałem tłuszczów roślinnych. Białka powinny stanowić 15-20% przyjmowanej energii. Posiłek powinien obfitować w urozmaicone produkty pochodzenia roślinnego z możliwie dużym udziałem nieznacznie przetworzonych warzyw i owoców.
Pani Małgorzata przypomniała również zasady układania prawidłowego jadłospisu na podstawie talerza dietetycznego, który obrazuje, jakie składniki powinny znaleźć się w zdrowych, zbilansowanych posiłkach oraz, że nieodpowiednie odżywianie prowadzi do szeregu chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, alergii czy otyłości.
Pani dietetyk przestrzegła również, że skupianie się tylko na aspekcie żywienia związanej z utratą wagi może powodować zaburzenia psychiczne tj. jadłowstręt psychiczny (anoreksję) oraz bulimię, które mogą skończyć się trwałą utratą zdrowia a nawet śmiercią.


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311






Powered by apemCMS - © 2006 APEM