Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych
30 stycznia miały miejsca spotkania ze wszystkimi uczniami naszej szkoły, dotyczące bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Ferie są po to abyś odpoczywał/a, bawił/a się, realizował/a swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje Ci czasu.

Jeśli jedziesz na zimowisko – to wspaniale. Poznasz wiele ciekawych miejsc, nowe koleżanki i kolegów. Opiekunowie zapewnią Ci wiele atrakcji i bezpieczeństwo. Słuchaj ich i nie oddalaj się z miejsca zabawy bez ich wiedzy. Wrócisz do domu z głowa pełną niezapomnianych wrażeń.
Nie wyjeżdżasz na zimowisko? - To też dobrze. Twoje otoczenie i Twój dom też są ciekawe. Możesz skorzystać z zimowiska organizowanego przez szkołę. Zaopiekują się Tobą nauczyciele. Będziesz miał co robić. Czasami jednak zostaniesz w domu sam. Dla własnego bezpieczeństwa zamknij drzwi od wewnątrz. W czasie nieobecności rodziców lub opiekunów nie wpuszczaj nikogo do mieszkania, bez względu na to, za kogo się podaje (np.: policjanta, listonosza czy znajomego rodziców). Nie otwieraj drzwi, żeby sprawdzić, czy osoba pukająca już odeszła. O każdej nieprawidłowości zawiadom rodziców.

Jeśli będziesz bawić się poza domem – pamiętaj!!!

1. BAW się tylko w miejscach przeznaczonych do zabawy. NIE oddalaj się z miejsca zabawy bez wiedzy rodziców lub opiekunów. Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych. NIE ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece!
2. Niedopuszczalne są zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz pływających krach !
3. Pamiętaj! Lód może się załamać pod ciężarem człowieka - to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięć. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego. NIE zjeżdżaj na sankach na ulice. NIE doczepiaj sanek do samochodu.
5. NIE rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna.
6. W zimie bądź szczególnie ostrożny - spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.
7. W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
8. Zwracaj uwagę na innych - ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
9. Jeśli zauważysz przypadek załamania lodu, tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc!
10. Informuj zawsze rodziców lub opiekunów - gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
11. Baw się w grupie innych dzieci, a nie samotnie, w miejscach ustronnych.
12. Nie przyjmuj od osób obcych jakichkolwiek prezentów, np. cukierków, słodyczy.
13. Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi. Bądź nieufny/a wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne. NIE korzystaj z ich zaproszenia na spacer lub do domu, NIE wsiadaj do samochodu osób nieznajomych.
14. NIE podawaj nikomu swojego adresu zamieszkania. NIE opowiadaj o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny. Nie otwieraj drzwi mieszkania ani drzwi klatki schodowej (domofonem) osobom obcym.
15. Przechodź przez jezdnię w miejscach oznaczonych. Przy przejściu oznaczonym sygnalizacją świetlną przechodź zawsze przy zielonym świetle. Nie wybiegaj nagle na jezdnię.
16. Nie sięgaj po używki: tabakę, papierosy, alkohol, narkotyki,dopalacze czy inne środki zmieniające naszą świadomość! Nie ulegaj namowom kolegów.
Bezpieczne ferie to zdrowy, wolny od nałogów i ciekawie spędzony odpoczynek! Rozwijaj swoja aktywność fizyczną poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, uprawiając sporty zimowe.
INTERNET TEŻ MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY
Coraz więcej ludzi wykorzystując anonimowość jaką daje internet próbuje nawiązywać różnego rodzaju kontakty, w tym przede wszystkim te najczęściej spotykane w komunikatorach kontakty towarzyskie. Niestety, jednak nie wszystkie te osoby mają uczciwe zamiary. Część z nich za pomocą komputera najpierw próbuje nawiązać dobrą znajomość, potem dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu zamieszkania i zwyczajach osoby z którą prowadzi korespondencję, a następnie umówić się z nią na spotkanie. I to właśnie spotkanie może skończyć się przykrym wydarzeniem, dlatego też w przypadku zawierania znajomości internetowych, zwłaszcza przez dzieci, muszą być przestrzegane podstawowe zasady bezpieczeństwa, tj.
- nigdy przez internet nie podawaj swojego wieku, adresu miejsca zamieszkania, numeru telefonu stacjonarnego oraz wszelkich informacji, na podstawie których można ocenić jak bogaci są nasi rodzice,
- nigdy przez internet nie ujawniaj Twoich codziennych stałych zwyczajów, np. kiedy i gdzie chodzisz do pracy, szkoły, sklepu, ulubionej kawiarni, pubu czy dyskoteki,
- nigdy przy instalacji strony prywatnej na komputerze domowym, zwłaszcza do "czatów" czy grup dyskusyjnych nie podawaj swojego nazwiska, wieku, nr telefonu stacjonarnego, a zwłaszcza adresu z miejsca zamieszkania.
- prowadząc korespondencję musimy pamiętać, że nigdy nie ma pewności, iż to co przedstawia nam druga strona jest prawdą. Wiele osób tak naprawdę ukrywa swoje poglądy, nastawienie, skłonności, a zwłaszcza negatywne cechy swego charakteru. By zaś utrzymać kontakt i osiągnąć swój cel z pewnością starają się być bardzo przyjazne, popierają nasze poglądy i prezentują siebie w jak najlepszym świetle. Szczególną ostrożność w takim kontakcie musimy zachować, gdy nasz korespondent zacznie nam bardzo wiele oferować nie oczekując nic w zamian: pomoc, wsparcie, mile spędzony czas u siebie w domu czy u swoich znajomych, a nawet rzeczy materialne. Mogą to być próby wzbudzenia zaufania i uzyskania wiarygodności przez osoby, które nie mają wobec nas uczciwych zamiarów. Bądź bardzo ostrożny/a. O niepokojących zjawiskach informuj rodziców!

Pamiętaj o telefonach alarmowych: Telefon ratunkowy 112, Policja 997, Straż Pożarna 998, Pogotowie Ratunkowe 999, Straż Miejska 986!!!

Poza tym baw się dobrze i odpoczywaj - życzę Ci udanego i bezpiecznego wypoczynku!!!

Wasza pedagog.


Dziennik elektroniczny


Erasmus+ w naszej szkole


Przegląd muzyczny "Idzie gornik drogą"


Pracownia plastyczna


Konkursy fotograficzne


Kalendarz
17-03-2018
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311


Powered by apemCMS - © 2006 APEM